Örneğin, bir web uygulamasında kullanılan bir veritabanının adresi ve kullanıcı adı gibi bilgilerin tutulduğu bir dosya olabilir.

.env dosyaları genellikle bir projenin kaynak kodu ile birlikte saklanır, ancak projenin çalıştırılacağı ortamdan bağımsızdır ve bu nedenle projenin kaynak kodu deposuna yüklenmez. Bu sayede, projenin farklı ortamlarda çalıştırılması sırasında çevre değişkenlerinin değerleri değiştirilebilir.

Öncelik olarak react-native-dotenv paketini projemize yükleyelim.

npm i react-native-dotenv

Projemizde bulunan babel çeviricinin yeni eklediğimiz pakete uyumunu sağlayabilmek adına yapılandırmalarını sağlıyalım. Projemizde bulunan babel.configure.js dosyasını düzenliyelim. İçerisine aşağıdaki ayarlamaları sağlıyalım.

module.exports = {
 "plugins": [
  ["module:react-native-dotenv", {
   "moduleName": "@env",
   "path": ".env",
   "blacklist": null,
   "whitelist": null,
   "safe": false,
   "allowUndefined": true
  }]
 ]
}

Ortam değişkinleri için gerekli ayarlamaları sağladık. Sıra kullanımına geldi. Projemize .env isminde bir dosya açalım. İçerisine kullanacağımız değişkenleri belirleyelim.

env-code

Daha sonra oluşturduğumuz bu değişkenleri kullanacağımız dosya içerisinde değişkenlerimizi çağırıp işlemleri sağlayabiliriz.

import { API_KEY, APP_NAME, APP_VERSION, AUTH_DOMAIN } from '@env';

console.log(APP_NAME); // Çıktı Olarak "Asnus" ifadesi gelecektir.

Ayrıca, .env dosyasının içeriği projenin çalıştırılacağı ortamdan bağımsızdır ve bu nedenle projenin farklı ortamlarda çalıştırılması sırasında çevre değişkenlerinin değerleri değiştirilebilir. Örneğin, test ortamı için .env.test, üretim ortamı için de .env.production gibi. Bu sayede, her ortam için farklı çevre değişkenleri kullanılabilir.

Not: Eğer projenizin çalıştırılacağı ortamı belirtmek istemiyorsanız, varsayılan olarak .env dosyasını kullanabilirsiniz. Bu dosya, projenin çalıştırılacağı ortam belirtilmezse varsayılan olarak kullanılır.

Bu blog yazısında react-native projemizde ortam değişkenlerini nasıl kullanacağımıza baktık. react-native-dotenv npm paketini kurduktan sonra babel.config.js dosyamızı yapılandırdık. Son olarak, bir env dosyası oluşturduk ve kullanmak istediğimiz dosyada/kaynak kodda ortam değişkenini içe aktardık.