Tüm Gönderiler

Debounce Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Debounce, sürekli olarak tekrarlanan işlemleri kontrol altına almak için kullanılan bir tekniktir. Örneğin, bir kullanıcının bir arama kutusuna metin girdiğini ve bu metni kullanarak bir servise istek göndermeyi düşünelim. Kullanıcı her tuşa bastığında, isteği hemen göndermek yerine belirli bir zaman dilimi sonunda göndermek isteyebilirsiniz. Bu, her tuşa basışta servisiniz üzerinde gereksiz bir yük oluşturmaktan kaçınmanıza yardımcı olur.

Yüksek Çözünürlüklü Görselleri Sıkıştırma (Compressor.JS)

Firebase gibi sistemlerin bir kotası bulunur. Bu sistemlere yüksek çözünürlüklü görseller yüklendiği taktirde istek indirme kotaları çok hızlı bir şekilde dolmaktadır. Bu gibi sorunları çözebilmek için resimlerin kalitesinden çok fazla ödün vermeden veri boyutlarını düşürmeği sağlayabiliriz.

ChatGPT Nedir ve Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen bir dil modelidir. Bu model, bir konuşmayı takip edebilme ve doğal dil kullanarak cevaplar verebilme yeteneğine sahip olan bir dil modelidir. Bu model, dil üzerinde yoğun bir şekilde çalışan bir dil modelidir ve birçok farklı dil ve dil kombinasyonu için kullanılabilir.

React - Nedir Bu React?

React nedir sorusuna verilebilecek en kısa cevap "Javascript Kütüphanesi" olacaktır. Peki neden buna ihtiyaç duyduk? Neden kütüphane oluşturulması gerekti, bunları cevaplamamız gerekir.

Git ile iki projeyi birleştirme

Merhaba arkadaşlar, bazen iki farklı projeyi birleştirmek gerekebilir. Farklı bir projeyi kendi projemize entegre etmek isteriz. Veya aynı proje için iki farklı repo açılmış ve birleştirmek gerekebilir. Bu durumda bu konu size yardımcı olacaktır.

VS Code'da Github Deposuna Proje Aktarmak

Merhaba arkadaşlar, günümüzde birçok proje VS Code ile yazılmakta. Ve bu projeleri GitHub depolarında saklıyoruz. Peki yeni başlayanlar için bu bağlantıyı nasıl sağlayacağız ve güncellemeleri nasıl yapacağız bunu öğreneceğiz.

Excel-oto

Excelde çalışma kitabını otomatik kaydetme

Merhaba arkadaşlar, İş yerimde elektrik kesintisinden dolayı önemli bilgiler kayboluyordu, buna çözüm üretmek adına çalışma kitabını otomatik kaydetmeyi öğrendim ve uyguladım, Bunu sizlerle paylaşmak istedim umarım yararlı olur.

Windows 10'da Komuttan Kablosuz Bağlantı Paylaşma

Merhaba arkadaşlar bazen ethernetten (kablolu bağlantı) bazen ise wi-fi (kablosuz bağlantı) ile gelen internetin bilgisayar aracılığı ile tekrar kablosuz bir şekilde paylaşmamız gerekir. Yeni bilgisayarlarda "Mobil Etkin Nokta" sekmesi ile paylaşım sağlayabiliyoruz. Ancak eski sürüm Windows 10 ve eski bilgisayarlarımızda bu sekme çıkmıyor. Bundan dolayı Komut İstemcisinden kablosuz bağlantı paylaşmayı görelim:

VNC

Linux-XFCE Cihazlarda VNC Bağlantısında Görüntü Gelmemesi

Linux cihazıma TightVNC Server kurdum ancak VNC ile bağlanmaya çalıştığımda gri bir ekran karşıladı beni. Aslında böyle bir ekran bizi karşıladığında sorunsuzca bağlandık demektir. Ancak bağlantı ekranımızda gerekli bileşenleri cihazımız otomatik açmadığını anlarız. Bunu da küçük bir düzenleme ile bu sorunu düzeltebiliriz. Ancak cihazımız XFCE arayüzünde ise bu işlem çalışabilir. Diğer arayüzlerde uyarlama yaparak da çözebilirsiniz.

soundwire

Bilgisayarınızdaki ses kablosuz olarak telefonanasıl iletilir?

Bilgisayarımızda hoparlör ya da kulaklık olmayabilir. Hatta ses sürücüsü dahi olmayabilir. Daha önce işyerimdeki bilgisayarımın hoparlörü olmadığını farkettim ve de bir video izlemem gerekiyordu. İnternette biraz araştırma yaptım. Farkettim ki bu durumda bilgisayardaki sesi telefondan dinleyebiliriz. Nasıl mı? Hadi bakalım..

apache-maven

Apache Maven Windows'a nasıl yüklenir?

Maven bir proje yönetim aracıdır. Gelişiricilere projenin tüm yaşam döngüsüne müdahale edebileceği bir yapı sağlar. Proje kurulumu ve yeniden kullanılabilirliği kolaylaştırır. Geliştirme sürecini basitleştirir ve bu süreci standart hale getirir. Bunlara ek olarak proje bağımlılıklarını yönetmesi de Maven’ın en önemli özelliklerinden birisidir.

Linux'ta Initramfs Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu hata genelde disk üzerinde bir sorunla karşılaşıldığında bu hatayı ekranımızda görürüz. Sistem işlem anında kapandığında veya diskinizde bad sector gibi ciddi bir sorun oluştuğunda bu hatayı alırız.

Bilgisayar Kümesi Nedir?

Günümüzde birçok işlemimizi bilgisayar vasıtasıyla yapıyoruz. Bazen bilgisayar ile yapılan işlemler bilgisayarımızı zorlamaya başlar. Bunun için insanlar birçok yöntem geliştirmiştir. Bilgisayarımızın donanımını artırmakta işe yarayabilir ancak günümüzde tek bir bilgisayarın yapamayacağı işlemler yapmak zorunda kalıyoruz.

DevOps Nedir?

Birçok şirkette birden fazla departman bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Bilgi Teknolojileri (IT) departmanının altında yazılımın geliştirilmesinden sorumlu takım “Geliştiriciler” ve bu yazılımların işletilmesinden sorumlu takım olan “Operasyon” birimleri bulunmaktadır. DevOps ise bu iki birimin ingilizceleri olan developers ve operations’un ilk üç harflerinden oluşur. Bu kavram iki birimin en etkili iletişim ile daha verimli olabilmeleri için bir arada çalışmasını belirtir.

canvas-avatar

JavaScript ile Harflerden Avatar Resmi Oluşturma

Kullanıcıların profil resmi olmadığında insan silüeti göstermek yerine isminin baş harflerinden bir resim oluşturabiliriz. Böylece her kullanıcının kendine özgü profil resmi olacak. Hadi Javascript ile nasıl yapıldığına bakalım.

netcore-linux-nginx

.NET Core Projesi Ubuntu Nginx Sunucu Üzerinde Nasıl Yayınlanır?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda başlıktan da anlaşıldığı gibi Asp.Net ile kodladığımız bir projeyi web ortamında yayınlayıp kullanılabilir hale getirme konusuna değineceğim. Bildiğiniz gibi web uygulamalarını tamamladığımız zaman internet ortamına o haliyle yükleyemeyiz. Web ortamında çalışabilecek hale getirmek için projelerimizi publish etmemiz gerekir. Hadi nasıl yapıldığına bakalım.