İhsan Sunman'a ait gönderiler

Portfolyo & Özgeçmiş

Windows 10'da Komuttan Kablosuz Bağlantı Paylaşma

Merhaba arkadaşlar bazen ethernetten (kablolu bağlantı) bazen ise wi-fi (kablosuz bağlantı) ile gelen internetin bilgisayar aracılığı ile tekrar kablosuz bir şekilde paylaşmamız gerekir. Yeni bilgisayarlarda "Mobil Etkin Nokta" sekmesi ile paylaşım sağlayabiliyoruz. Ancak eski sürüm Windows 10 ve eski bilgisayarlarımızda bu sekme çıkmıyor.

Linux'ta Initramfs Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu hata genelde disk üzerinde bir sorunla karşılaşıldığında bu hatayı ekranımızda görürüz. Sistem işlem anında kapandığında veya diskinizde bad sector gibi ciddi bir sorun oluştuğunda bu hatayı alırız.

DNS Nasıl Çalışır ve Güvenlik sorunları nelerdir?

DNS, Domain Name System kelimelerinin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı Alan İsimlendirme Sistemi’dir. İnternetimizin adres defterine benzetebiliriz. İnternette gezinmemiz için gerekli olan adresleri tutan bir sistemdir. IP adresini daha önceden duymuşsunuzdur. İnternette gezindiğimiz her web sitesinin bir IP adresi vardır. Eğer DNS olmasaydı Google ’ye girmek istediğimizde www.google.com adresi yerine 172.217.169.206 gibi uzun ve karmaşık sayılar ile web sitelere girmemiz gerekecekti.

Bilgisayar Kümesi Nedir?

Günümüzde birçok işlemimizi bilgisayar vasıtasıyla yapıyoruz. Bazen bilgisayar ile yapılan işlemler bilgisayarımızı zorlamaya başlar. Bunun için insanlar birçok yöntem geliştirmiştir. Bilgisayarımızın donanımını artırmakta işe yarayabilir ancak günümüzde tek bir bilgisayarın yapamayacağı işlemler yapmak zorunda kalıyoruz. Bunun için birçok bilgisayarda işlem yapmamız gerekmektedir.

DevOps Nedir?

Birçok şirkette birden fazla departman bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Bilgi Teknolojileri (IT) departmanının altında yazılımın geliştirilmesinden sorumlu takım “Geliştiriciler” ve bu yazılımların işletilmesinden sorumlu takım olan “Operasyon” birimleri bulunmaktadır. DevOps ise bu iki birimin ingilizceleri olan developers ve operations’un ilk üç harflerinden oluşur. Bu kavram iki birimin en etkili iletişim ile daha verimli olabilmeleri için bir arada çalışmasını belirtir.